Včera som sa vrátila z chaty pri Osrblí bolo tam super, najviac ma bavilo pozorovať večer hviezdy a počúvať veci, o ktorých som absolútne nevedela.
Napríklad, že na našu zem dorazil záhadný signál z vesmíru. Zdroj signálu lokalizovali do vzdialenosti asi 5,5 miliardy svetelných rokov od Zeme. Odkiaľ signál pochádza, zatiaľ nevedia. Tieto praskania boli zvyčajne objavené týždne, mesiace a niekedy aj desaťročia potom, ako sa udiali. Záblesky môžu behom milisekundy uvoľniť toľko energie, koľko uvoľní Slnko za celý deň. Lenže pri analýze vlnových dĺžok ani raz nezaznamenali, že by sa spolu so zábleskom šírilo svetlo, röntgenové alebo gamma žiarenie. Ide o jedno z najväčších tajomstiev vesmíru. Takže si predstavte, že možno nie sme jedinými obyvateľmi sveta.
ISS - International Space Station - Medzinárodná vesmírna stanica
Jee v súčasnosti jediná trvalo obývaná vesmírna stanica. Skladá sa z viacerých modulov. Jej výstavba začala vypustením prvého modulu Zarja 20. novembra 1998. Prvá stála posádka na ňu vstúpila 2. novembra 2000. Posádky sa na nej menia približne, každých 6 mesiacov. Vesmírna stanica je na obežnej dráhe okolo Zeme vo výške okolo 410 km. V súčasnosti predstavuje najväčšie umelé teleso na obežnej dráhe viditeľné voľným okom. ISS slúži ako výskumné stredisko s mikrogravitáciou a vesmírným prostredím, v ktorom posádka vykonáva experimenty z biológie, fyziky, astronómie a iných oblastí. Vedci skúmajú vplyv mikrogravitácie na vývoj, rast a vnútorné procesy rastlín a živočíchov. Stanica je pripravená na testovanie vybavenia a vesmírnych plavidiel potrebných pre misie na Mesiac a Mars. ISS slúži ako výskumné stredisko s mikrogravitáciou a vesmírným prostredím, v ktorom posádka vykonáva experimenty z biológie, fyziky, astronómie a iných oblastí. Stanica je pripravená na testovanie vybavenia a vesmírnych plavidiel potrebných pre misie na Mesiac a Mars.ISS obehne zem za 92 minút čo je asi 15 krát za deň, ale je vidieť hlavne v noci okolo tej 21 hodiny. Nedá sa pomýliť zo žiadnym podobným objektom síce ich za tých 92 minút preletí ponad nás neskutočné množstvo, ktoré taktiež neblikajú ako lietadlá. Svieti na ako by som to povedala.. má to odtieň do zelena a letí to dosť rýchlo. Napríklad my sme ju na oblohe videli len 2 minúty.
Keď bolo na oblohe niekoľko tisíc hviezd, vždy ste hľadali polárku ? Aj keď bolo na oblohe 400 jasných hviezd z napríklad 1000 vždy ste si povedali hento je ona potom ste sa pozreli na inú a znova ste si povedali hento je ona? Ani ja som do teraz nevedela nájsť Polárku a naučila som sa od uja, že keď nájdem veľký voz, pri ňom je malý voz a Polárka je vlastne rúčka malého voza.
Polárka nám kdekoľvek na severnej pologuli ukáže smer na sever. Ak ju teda nájdeme, ľahko si už určíme ostatné svetové strany. Navyše pomocou Polárky určíme aj hodnotu zemepisnej šírky miesta, kde sa nachádzame. Stačí zmerať iba výšku Polárky nad severným obzorom a priamo dostaneme geografickú šírku miesta, kde sa práve nachádzame. Túto metódu používali už dávni moreplavci.
Hviezdna obloha
Pohyb oblohy a objekty na nej:
Ak pozorujeme oblohu počas niekoľkých hodín, určite si všimneme, že hviezdy na nej menia svoju polohu. Tento pohyb je veľmi dobre viditeľný na fotografii s niekoľkohodinovou expozíciou. Zdá sa, akoby sa celá obloha otáčala okolo Zeme raz za 24 hodín. Tomuto zdanlivému pohybu hovoríme denný pohyb oblohy.
V našich zemepisných šírkach sa iba veľmi zriedka objavujú aj polárne žiare. Vznikajú pri kolízií rýchlo letiacich častíc zo Slnka s časticami zemskej atmosféry.
A nakoniec pár zaujímavostí a faktov o vesmíre:
- Podľa astronautov vesmír páchne ako opečený steak
- v roku 1962 odpálilo USA vo vesmíre vodíkovú bombu, ktorá bola 100x silnejšia ako tá v Hirošime
- na medzinárodnej vesmírnej stanici sú astronauti svedkami 15 východov a západov slnka každý deň
- v roku 1977 sa na Zem dostal signál z hlbokého vesmíru, Dodnes nevedia odkiaľ a od koho prišiel
- väčšina astronautov vyrastie vo vesmíre o 2cm do výšky - kvôli absencií gravitácie sa im predĺži chrbtica
- Slovo Astronaut je pôvodom z Ameriky, v Rusku sa títo ľudia volajú Kozmonauti
- ak by ste boli vo vesmíre slnko vidíte očami biele nie žlté
- Ak by ste položili kúsok Slnka o veľkosti špendlíkovej hlavičky na Zem – umreli by ste do ak by ste od nej stáli do 145km
- Iba 5% vesmíru je zložených z hmoty. 25% je temná hmota a 70% je skrytá energia
- Neutrónové hviezdy sú tak husté, že čajová lyžička má väčšiu hmotnosť ako všetci ľudia na Zemi.
- Slnko je 400x väčšie ako mesiac ale ja aj 400x ďalej, čiže na oblohe vyzerajú podobne
- Každým rokom sa mesiac vzďaľuje od Zeme o 3,8 centimetra
- Existujú “túlavé planéty”, ktoré si len tak putujú vesmírom . Nie sú pripútané k žiadnej hviezde
- Každých 18 dní sa zrodí v našej galaxií nová hviezda
- Pravdepodobnosť, že vás zabija vesmírne teleso pri páde z vesmíru je 1 ku 5 miliardám
Viac info TU
Dúfam, že sa vám článok páčil, viem trošku dlhé ale u mňa sú dlhé články zvykom a neviem ako vás ale mňa ten vesmír a to všetko zaujalo. Aký máte na tento článok názor vy ?
No a ak by ste ďalej chceli čítať moje články tak sa pridajte k mojim čitateľom - ikonka hore v pravo.
Ďakujem vám za prečítanie a prajem pekný deň a keď plánujete nasledujúce večere tráviť pozorovaním hviezd, tak prajem pekný zážitok :)
Vaša Nikča :) ♥
No a ak by ste ďalej chceli čítať moje články tak sa pridajte k mojim čitateľom - ikonka hore v pravo.
Ďakujem vám za prečítanie a prajem pekný deň a keď plánujete nasledujúce večere tráviť pozorovaním hviezd, tak prajem pekný zážitok :)
Vaša Nikča :) ♥
0 komentárov:
Zverejnenie komentára